Mity i teorie spiskowe – Morskie stwory

Wszyscy wiemy, że morza i oceany pomimo ogromnego rozwoju technologi do dnia dzisiejszego pozostają najbardziej niezbadanymi terenami na Ziemi. Statystycznie poznaliśmy je w kilku procentach, z czego spora część to wyłącznie tereny przybrzeżne. Dziś chcielibyśmy przyjrzeć się istotom, które według relacji ludzi, czy innych przesłanek zamieszkują te nieznane nikomu obszary i trochę Was przy okazji nastraszyć…

1. Syreny – na przestrzeni lat o tych istotach powstało setki legend, przemyśleń, czy bardzo dziwnych historii. W mitologi greckiej wyobrażano sobie je, nie jako morskie, rybie stworzenia, ale jako istoty latające, o postaci pół-człowieka, pół-ptaka. Potem ta legenda została zastąpiona na rzecz, może bardziej interesującej kobiety (lub mężczyzny), ale z rybim ogonem. Żeńskie syreny zwabiały do siebie żeglarzy, dzięki swojemu czarującemu głosowi, po czym ich pożerały.   Ostatnio, jednak o tych przedziwnych stworzeniach zaczęto mówić dużo  mniej fikcyjnie, a bardziej życiowo. Wszystko za sprawą fascynującego dokumentu – Syreny Legenda, czy prawda, w którym kilku śmiałków opowiada jak rząd próbuje zatuszować istnienie tych stworzeń, zabijając je, czy porywając w celu przeprowadzenia dogłębnych badań o których wynikach nie jesteśmy informowani. Badacze z filmu nie opisują,  jednak syren, jako pięknych, zgrabnych uwodzicielek, ale jako istoty niezwykle podobne do nas, powstałe w procesie ewolucji, które tak jak my próbują żyć w spokoju. 

Giant_octopus_attacks_ship

2. O wężach morskich również powstało mnóstwo legend. Ich istnienie potwierdzali nie tylko ludzie, czy mitologia, ale nawet Biblia, która nazywa węża morskiego Lewiatanem  i opisuje jako ogromnego, łuskowatego stwora, zamieszkującego wody. Powstała nawet bardzo ciekawa historia, wedle której stworzenie w krypcie zamknął jeden z papieży, podczas gdy drugi  miał je wypuścić, gdy nadejdzie Dzień Ostateczny – a miało się to wydarzyć dokładnie w ostatni dzień IX wieku. Kiedy, jednak to wydarzenie nie nadeszło ludzie byli tak szczęśliwi, ze zrobili ogromne przyjęcie i bawili się przez długi czas – tak właśnie powstał Sylwester! Jednym z najbardziej znanych podań ze spotkania z tą istotą była legenda o wężu z Gloucester, którego kilkakrotnie widziano w atlantyckiej zatoce. Ludzie opisywali go jako stwora z głową podobną do grzechotnika, z wijącym się oraz przedzielonym segmentami ciałem. Sprawa morskiej istoty stała się tak znana, ze postanowiło zająć się nią Towarzystwo Linnejskie z Londynu, którego domeną była taksonomia nowo odkrywanych gatunków.  Po odnalezieniu małego węża,  który według odkrywców miał być młodocianą wersją ogromnej bestii badacze nazwali stworzenie – Scolophius atlanticus. Niestety chwilę potem okazało się, że nie jest to żaden legendarny stwór, ale zdeformowany wąż i to do tego lądowy. Gdy prawdziwa natura tego znaleziska wyszła na jaw, badacze stali się przedmiotem powszechnych żartów i wielu zwątpiło w historię wodnej bestii, choć nie wszyscy. Relacje ze spotkania ze stworem pojawiały się, jeszcze przez długi czas. Pewni marynarze twierdzili nawet, że zabili tego potwora, a jego ciało zniknęło w odmętach wody – nie znaczy to jednak, że historie o spotkaniu z potworem przestały się pojawiać.

 

3. Kraken – to jedno z najbardziej niebezpiecznych stworzeń, który choć uważany za legendarny ma jak najbardziej podstawy by istnieć w rzeczywistości. Ów Kraken był istnym skrzyżowaniem kałamarnicy i kraba. Był to ogromny stwór, przemierzający morskie odmęty i niszczący statki swoimi potężnymi mackami, które oplatał, po czym zjadał marynarzy okrętu. Możemy się śmiać, ale na Ziemi udowodniono już istnienie tzw. kałamarnicy olbrzymiej, której rozmiar wynosi od 12 do 15 metrów, a licząc macki może osiągnąć nawet 50 m. Przerażające prawda? : )

Zachęcamy do subskrybowania kanału. Będą się tam pojawiać naprawdę interesujące filmiki, dotyczące tematyki zjawisk niewyjaśnionych

Author: administrator

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.