Anioły – niebiańscy posłańcy, czy bezlitosne stwory?

Anioły – kojarzymy te istoty z niebiańskimi i przepięknymi postaciami, unoszącymi się na ogromnych, białych skrzydłach. Niestety jak to często bywa nasze wyobrażenia nie zawsze muszą zgadzać się z rzeczywistością…

Wiele odpowiedzi udziela nam tu tzw. księga Henocha, która opisuje losy patriarchy, który został zabrany do Boga w wieku 365 lat, bez doznania cielesnej śmierci. Niestety cała ta wiedza, którą opisuje księga została uznana przez kościół za apokryf, co bez wątpienia wiązało się z jej kontrowersją i bardzo trudnym przekazem. Tekst ten przedstawia nam m.in. historię upadłych Aniołów, nazywanych obserwatorami, którzy zeszli na Ziemię i spółkowali z ziemskimi niewiastami, które następnie przywiodły na świat potężne istoty Grigori, zwane potocznie olbrzymami. Potwory te pożarły ponoć wszelkie ludzkie zapasy, a gdy całe jedzenie zostało już pochłonięte hybrydy te zjadały, także ludzi. Niestety Ci również nie długo nie wystarczyli, dlatego też dość szybko olbrzymy rozpoczęły pożeranie siebie nawzajem, a także wypijanie swojej krwi. Ostatecznym końcem Grigori był, jednak potop, który zabił je doszczętnie i zatarł wszelkie ślady ich istnienia. Interesujący faktem jest, jednak sprawa, iż Grigori  przysłużyły się również na dobre rodzaju ludzkiemu, nauczając ich m.in. sztuki ogrodnictwa, odczyniania uroków, czy astrologi.

A Wy jak sądzicie? Anioły to zawsze piękne i dobre stworzenia, czyniące wyłącznie dobro, czy może macie inne zdanie na ten temat?

 

Author: administrator

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.