Miejsce śmierci, przerażenia i milczenia – kaplica czaszek w Czermnej

Kaplica czaszek znajduje się w Kudowie Zdroju w dzielnicy Czermna. Jest to mały barokowy obiekt zawierający ponad 30 tys. szczątek ludzkich, czaszek, miednic, kości nóg i palców – Najczęściej są to pozostałości po ludziach zamieszkujących te tereny, którzy zginęli z powodu wojen oraz zarazy.

Wszystko zaczęło się w 1776 roku, kiedy to ks. Tomaszek, proboszcz miejscowej parafii przechodził nieopodal swojego kościoła i nagle, jego oczom ukazały się kości. Duchowny zawiadomił o tym grabarza oraz kościelnego i razem zaczęli wygrzebywać z ziemi ogromne ilości ludzkich szczątków, o których co niezwykłe nikt do tej pory nie wiedział (Jak  się później okazało pochodziły one z wojny trzydziestoletniej oraz siedmioletniej jak i od ofiar cholery). Proboszcz wpadł na pomysł stworzenia ossuarium w postaci kaplicy,w której będą znajdować się setki szkieletów i czaszek. W samej kaplicy do dnia dzisiejszego można zobaczyć wyłożone szczątkami około 3 tys. ludzi ściany i sklepienie przez co całość wywołuje nie tylko ogromny zachwyt, ale też niemałe przerażenie.

Jak sami możemy zobaczyć całość wygląda jak prawdziwe sanktuarium śmierci i z pewnością każdy kto do niego wejdzie, wróci z tego miejsca odmienionym. A, Wy macie jakieś wspomnienia z kaplicą? Co o niej sądzicie?

Author: administrator

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.