Baba Jaga w religii Słowian! To nie tylko postać z bajki, ale…

Baba Jaga to termin, który z pewnością każdemu z nas przywodzi na myśl sławną już baśń pod tytułem Jaś i Małgosia, wydaną przez Braci Grimm w 1912 roku. Opowiada ona historię dwójki rodzeństwa, którzy przez podłe plany złej macochy gubią się w lesie i natrafiają na niezwykły domek, stworzony z łakoci – należący, jednak do podłej czarownicy, która pragnie pożywić się dziećmi. I choć cała historia wydaje nam się wyłącznie fantastyczna i całkowicie wyssana z palca, to jednak postać Baby Jagi ma swoje odbicie w rzeczywistości, a konkretnie w naszych dawnych wierzeniach, czyli religii Słowiańskiej.

Baba Jaga to pierwotnie istota demoniczna, występujący w mitologii rodzimej wiary. Demon, jednak według Słowian to nie potwór z rogami na głowie i skrzydłami, ale każda istota, która nie jest bogiem, ale nie jest również człowiekiem, ani zwierzęciem i pozostaje zawieszona między tymi dwoma światami – Dopiero z rozwojem chrześcijaństwa istoty demoniczne zaczęto traktować jako coś wyłącznie złego! Nie znaczy to, jednak, że sama postać Baby Jagi słynęła, jedynie z miłości i dobra, a wręcz przeciwnie dość często pojawiały się podania o przerażającej kobiecie, która sprowadzała śmierć i rzucała potężne uroki na swoich wrogów. Jej ofiarami najczęściej były, oczywiście dzieci, które nie tylko przeklinała, ale też zabijała, po czym gotowała w ogromnym kotle znanym z filmów, a następnie zjadała. Wbrew, jednak ogólnemu przeświadczeniu nie tylko dzieciaki były jej ofiarami i choć to wyłącznie one były podawane jako posiłek to dorośli również spotykając ją w lesie musieli liczyć się ze śmiercią, bowiem słynęła ona ze swoich obwisłych piersi, którymi dusiła ludzi. Ogólnie, jednak wizerunek Baby Jagi został ogromnie przeinaczony i zapomniano o tym, że oprócz z czynienia zła demon ten słynął, także z ogromnej wiedzy, jaką przekazywał dobrym bohaterom i tym samym pomagał ratować innych. Baba Jaga  jest, także często utożsamiana z wizerunkiem „Pani lasów”, która opiekowała się przyrodą, a także światem dzikich zwierząt, jak również strzegła dusz zmarłych i pomagała im bezpiecznie przejść na tamten świat.

Nie ważne, zresztą jak wyobrażono sobie Babę Jagę – Czy jako dobrą istotę, przynoszącą opiekę, czy potwora o chorych zapędach? Radzimy nie wybierać się samemu do lasu, a jeśli już się tak stanie i zobaczycie na swojej drodze dom z piernika należy natychmiast wiać, gdzie pieprz rośnie….!

 

Author: administrator

Share This Post On

1 Comment

  1. W kulturze Wedyjskiej są opisy demonic, które posiadały moce mistyczne pod nazwą…. „keczari”. Potrafiły wyrywać drzewa i na nich latać. Kiedy się praktykuje proces jogi to efektem ubocznym są pewne moce mistyczne. Te moce można wykorzystywać w dobry lub zły sposób. Dlatego jest biała i czarna magia. Osoby demoniczne zajmują się tą czarną, a pobożne (ci którzy szanują i uznają autorytet Boga) tą białą.
    Nie ma nic złego w mocach mistycznych ani w magii, tak jak w religii. O wszystkim decydują motywacje. Można pewne nad przeciętne moce wykorzystać w dobrej wierze dla dobra ogółu.
    Tak naprawdę baba-jaga to termin wedyjski ze sanskrytu….oznaczające babę od jogi, czyli kobietę która praktykuje ascezę. Inaczej Wiedźma, czyli kobieta która wiedzę ma! Bo te które nie były jeszcze oświecone nazywało się nie-wia-stami czyli osobami, które nie wiedzą. Do tej pory „baba” w Indiach oznacza bardzo duchowo oświeconą i zaawansowaną osobę. Często takie osoby weduni i wiedźmy mieszkały samotnie w lasach. Znali się na ziołach, leczyli ludzi, pomagali na wiele sposobów, z powodu wiedzy duchowej oświecali zwykłych ludzi, rozwiązywali różne problemy życiowe, opiekowali się przyrodą, Z tego powodu posiadali wielki autorytet i szacunek. Kiedy Watykan podbijał Europę zbrojnie….to demonizował te baby od jogi…wmawiając ludziom, że ich wiedza i moc pochodzi od tzw. szatana. W Polsce Słowiańskiej na szczęście bardzo mało spalili takich kobiet. Wiadomo nie od dziś, ażeby podbić i narzucić swoją wolę trzeba uderzyć w głowę, czyli w inteligencje danego narodu, czy nacji.

    Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.