Zły Święty Mikołaj! Krampus, czyli demon którego możesz spotkać jeśli byłeś niegrzeczny….

Legendarne stwory są istotami, które choć często nas śmieszą to jednak wielu z nas marzy o spotkaniu ich w rzeczywistości! Z tym bytem nie chce się jednak spotkać żadne kochające prezenty dziecko. Mowa bowiem o przerażającym Krampusie, który w austro-bawarskim folklorze utożsamiany jest z zupełnym przeciwnikiem świętego Mikołaja, przynoszącego podarki i kochającego całą młodzież świata. W jego przypadku jest zupełnie odwrotnie…

Ta przedziwna istota wyglądem przypomina demona, rodem z najstraszniejszych horrorów. Posiada czerwone lub czarne owłosienie, długi-szpiczasty język, zamiast nóg ma kopyta, uwiązana jest w łańcuchy, a na jej łbie widnieją rogi. Jego zadaniem jest karanie dzieciaków, które przez miniony rok odznaczały się wyjątkowym okrucieństwem i lenistwem i przez to trafiły na listę niegrzecznych dzieci. Owy stwór używając swoich potężnych pazurów rozszarpuje niekulturalną młodzież, torturują ją używając swojego języka, a także pożera uwalniając biednych rodziców od dziecka, które nie potrafiło okazać szacunku do bezpieczeństwa i ciepła, jakie było mu okazywane.

Krampusnacht, czyli tzw. noc Krampusa obchodzona jest w niektórych częściach Europy, dokładnie w przeddzień Mikołajek, czyli 5 grudnia. Wtedy właśnie młodzi mężczyźni przebierają się za pół-demona pół-kozła i chodzą po domach dzieci, które wedle ich uznania były niegrzeczne i rozdają im w prezencie węgiel. Co ciekawe funkcjonują nawet kartki świąteczne z Krampusem lub wierszyki, w których w słodkim-życzeniowym tonie straszy się biedne dzieciaki, że jeśli będą niegrzeczne przyjdzie do nich demoniczna koza – Nie trzeba, chyba wspominać, że trik ten najczęściej wykorzystują rodzice by straszyć nieposłuszne pociechy!

Początki anty Mikołaja doszukuje się w wierzeniach pogańskich, w tym religii czarownic, w której, jednym z bóstw jest Rogaty Pan, będący małżonkiem  Bogini Magii i Księżyca. Rodzi się on 21 grudnia w święto powrotu Słońca, natomiast umiera i odchodzi do podziemnego świata w święto zmarłych. Łańcuchy, które nosi potwór utożsamia się natomiast z religią chrześcijańską i uwiązaniem diabła łańcuchami. Co sądzicie o postaci Krampusa? A może, jako dziecko spotkaliście go u siebie w domu?



 

Author: administrator

Share This Post On

Submit a Comment