Recenzja książki: Ada Edelman – “Tarot Bułhakowa”

Tarot jest narzędziem, które wykorzystuje się na rozmaite sposoby: Najbardziej popularne jest oczywiście wykorzystywanie kart do przepowiadania przyszłości. Problem w tym, że samo ich potasowanie i rozłożenie na stole nie wystarczy. Najlepiej do interpretacji używać oczywiście intuicji, jednak czasami samo przeczucie nie wystarcza, a choćby podstawowe poznanie znaczenia Wielkich i Małych Arkanów jest niezbędne. I tu należy zaopatrzyć się w książkę prezentującą  interpretacje kart – Jednak jak wybrać odpowiednią? Tu z pomocą przychodzi nam Ada Edelman,która wydała książkę objaśniającą znaczenie Tarota w zupełnie nietuzinkowy i oryginalny sposób. 

Oczywiście podręczników interpretacji Tarota jest całe multum, jednak to co wyróżnia książkę autorki to nie wkuwanie na pamięć, ale sposób skojarzeniowy. Pani Edelman oparła podręcznik na powieści Michaiła Bułhakowa – Mistrz i Małgorzata przez co każdą kartę Tarota z przedziału Wielkich Arkanów możemy skojarzyć z daną postacią z historii rosyjskiego pisarza. Każdy kto kiedykolwiek się czegoś uczył dobrze wie, jak niezwykle trudne jest zapamiętywanie wszystkiego bez żadnych pomocy, a kiedy skojarzymy wiedzę z jakąś piosenką, książką, czy filmem wszystko staje się łatwe, proste i ciekawe. Co więcej sama teza autorki o powiązaniach Bułhakowa z Tarotem jest niezwykle interesująca, choć z pewnością także bardzo kontrowersyjna, jednak jak podkreśla pani Edelman nie każdy musi się z nią zgadzać.

Oprócz zwykłych wyjaśnień Wielkich Arkanów plus opracowań ze względu na powieść, autorka przytacza także astrologiczne powiązania kart, a także  przykłady medytacji do pracy z Tarotem, dzięki czemu nie tylko poznamy regułki o danej karcie, ale też sami będziemy mieli możliwość zrozumienia danej karty na polu duchowym. W książce znajdziemy też wstępne, choć przydatne informacje na temat interpretacji Małych Arkanów. Jedyne co mi przeszkadza w podręczniku to wydanie. Niestety jest tragiczne – literki małe i niewyraźne, krzywy tekst (Jednym słowem bardzo słabo!) Jedyne co mi się podoba w wydaniu to okładka – tajemnicze i magiczne zielone, kocie oczy robią  niezwykłe wrażenie.

Podsumowując: Tarot Bułhakowa to ciekawy podręcznik, który oferuje w końcu coś więcej poza zwykłymi i suchymi regułkami na temat danej karty. Szkoda tylko, że wydanie jest tak słabe…

Author: administrator

Share This Post On