Odnaleziono grób Świętego Mikołaja? Czy legenda stała się prawdą?

Święty Mikołaj to postać, która większości z nas kojarzy się z prezentami, magicznym czasem dzieciństwa i ogólnie szczęściem. Tymczasem choć  wiemy, że Święty Mikołaj to tylko legenda to jednak nie jest tak do końca, bo choć pan z białą brodą mieszkający na Biegunie Północnym który co roku rozwozi prezenty po całym świecie to nie prawda (chyba:) to jednak nie wszystko to jest bajką.

Święty Mikołaj faktycznie mógł istnieć, jednak nie był on postacią magiczną, ale biskupem który żył na przełomie III i IV w. Od małego mężczyzna miał być inny od swoich rówieśników – wyrzekł się wszelkich rozrywek i poświęcił się Bogu, pomocy ludziom a także całkowitemu  pozbyciu się pogaństwa doprowadzając do zniszczenia świątyni poświęconej Artemidzie bogini zwierząt i Księżyca. Mikołaj z Miry miał także  rozdawać  cały swój majątek dla ubogich i dawać dzieciom łakocie,  orzechy itd. dlatego teraz według legend Św.  Mikołaj przynosi prezenty. Oczywiście są to tylko przekazy który niekoniecznie muszą mieć wiele wspólnego z rzeczywistością.

Warto jednak wspomnieć o bardzo ciekawym odkryciu  archeologów którzy  w runiach Kościoła św. Mikołaja w Turcji  odnaleźli grób, który być może należy do Mikołaj z Miry. Jest to bardzo możliwe, bowiem dokładnie w mieście Mira (dziś Demre) miał mieszkać Święty Mikołaj, co wywołało spore zamieszanie bowiem według innych ekspertów jego szczątki znajdują się we Włoszech, co wywołało sporo kłótni. Od dawna co prawda można było usłyszeć  historie, że Św. Mikołaj umarł w swoim rodzinnym mieście, ale każdy uważał, że następnie jego ciało zostało przeniesione do miasta Bari we Włoszech, gdzie stoi Bazylika św. Mikołaja.Niektórzy sądzą natomiast, że w rzeczywistości w Turcji wcale nie odnaleziono szczątków Świętego Mikołaja, bowiem bardzo możliwe, że jest to ciało po prostu jakiegoś kapłana. Pewności pewnie nigdy mieć nie będziemy…

 

 

Author: administrator

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.