Mięso hodowane w laboratorium trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku?

Pięć lat temu naukowcy z Holandii stworzyli sztucznego hamburgera, którego wytworzenie kosztowało aż ćwierć miliona Euro. Ten kotlet został stworzony na bazie komórek macierzystych krowy i jak zapewniają naukowcy smakuje naprawdę dobrze, choć przyznawano że to jeszcze nie jest to – potem  trwały pracę nad dodaniem do mięsa krwi i tłuszczu, oczywiście bez krzywdzenia zwierząt.

Wielu wegetarian i wegan jest zachwyconych postępującymi badaniami, szczególnie ze względu iż wreszcie przestaniemy odbierać życie zwierzętom i traktować je jak pokarm – często niestety trzymając je w strasznych warunkach. Nie każdy jest jednak równie zachwycony – Wiele osób twierdzi, że takie mięso będzie zwyczajnie niezdrowe i szkodliwe z czym nie zgadzają się dietetycy, którzy przekonują że może być nawet zdrowsze od zwykłego, bo to naukowcy decydują np. ile tłuszczu i jaki jego rodzaj będzie w nim występował. Naukowcy przekonują także że hodowanie zwierząt na pokarm bardzo negatywnie wpływa na środowisko, bowiem np. aż 90% wycinki lasów deszczowych ma miejsca na rzecz upraw na  paszę dla zwierząt i pod pastwiska dla zwierząt, które  są hodowane na pokarm.

Teraz Josh Tetrick – dyrektor generalnego producenta  mięsa z laboratorium twierdzi iż najprawdopodobniej jeszcze w 2018 roku na rynku pojawią się ich kurczaki i kiełbasy. Najpierw pojawią się one w USA i Azji!

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Next Post

We Francji samochody nagle uniosły się w powietrze? Nagranie szokuje!

wt Mar 6 , 2018
Lewitacja jest zdolnością unoszenia się w powietrzu dzięki sile woli. Umiejętność tą często mieli posiadać święci Katoliccy np. św. Maria Franciszka Kozłowska, czy św. Ojciec Pio. Lewitacja według teologii katolickiej ma być zapowiedzią zmartwychwstania. Zdolność tą miał posiadać indyjski nauczyciel duchowy Shirdi Sai Baba, a także spirytysta Daniel Dunglas Home. Ten ostatni oprócz […]