Mięso hodowane w laboratorium trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku?

Pięć lat temu naukowcy z Holandii stworzyli sztucznego hamburgera, którego wytworzenie kosztowało aż ćwierć miliona Euro. Ten kotlet został stworzony na bazie komórek macierzystych krowy i jak zapewniają naukowcy smakuje naprawdę dobrze, choć przyznawano że to jeszcze nie jest to – potem  trwały pracę nad dodaniem do mięsa krwi i tłuszczu, oczywiście bez krzywdzenia zwierząt.

Wielu wegetarian i wegan jest zachwyconych postępującymi badaniami, szczególnie ze względu iż wreszcie przestaniemy odbierać życie zwierzętom i traktować je jak pokarm – często niestety trzymając je w strasznych warunkach. Nie każdy jest jednak równie zachwycony – Wiele osób twierdzi, że takie mięso będzie zwyczajnie niezdrowe i szkodliwe z czym nie zgadzają się dietetycy, którzy przekonują że może być nawet zdrowsze od zwykłego, bo to naukowcy decydują np. ile tłuszczu i jaki jego rodzaj będzie w nim występował. Naukowcy przekonują także że hodowanie zwierząt na pokarm bardzo negatywnie wpływa na środowisko, bowiem np. aż 90% wycinki lasów deszczowych ma miejsca na rzecz upraw na  paszę dla zwierząt i pod pastwiska dla zwierząt, które  są hodowane na pokarm.

Teraz Josh Tetrick – dyrektor generalnego producenta  mięsa z laboratorium twierdzi iż najprawdopodobniej jeszcze w 2018 roku na rynku pojawią się ich kurczaki i kiełbasy. Najpierw pojawią się one w USA i Azji!

Author: administrator

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.