Wicca – religia czarownic!

Choć czarownica większości z nas kojarzy się pewnie z wszelkiego rodzaju produkcjami typu Harry Potter, czy Buffy postrach wampirów to jak najbardziej postać ta ma swoje odbicie w rzeczywistości. Może nie jako staruszka z kotem na ramieniu, czy z wielką kurzajką na nosie, ale jako normalna zwykła osoba – czy to płci żeńskiej, czy męskiej. Co ciekawe czarownice mają nawet swoją własną religie! Do, jednego z najbardziej znanych magicznych wyznań należy bez wątpienia wicca. Mówiąc bardzo skrótowo wicca to misteryjna religia, której początki nie do końca są jasne. Jedni twierdzą, że sięga ona, aż czasów sławnych polowań na czarownice, jednak najprawdopodobniej ma ona swoje początki w latach 50 XX w, w niejakim Geraldzie Gardnerze, który rozpromował całą religię.Jeśli chodzi o samą ideologię tego wyznania to opiera się ona na postaciach dwóch bóstw – Bogini i Boga, którzy przywoływani są w czasie rytuałów i objawiają się całkowicie realnie każdemu z swoich wyznawców, co jest zupełnym przeciwieństwem religii chrześcijańskiej, gdzie Bóg pozostaje ukryty.W wicca nie ma, także żadnych przykazań, czy instrukcji jak każdy z nas powinien postępować w życiu – Moralność opiera się wyłącznie na zasadzie, że każdy ma swoje sumienie i tak naprawdę dobrze wie, co jest dobre,a  co złe. Jedyna tzw. porada wiccańska brzmi: Czyń co uważasz za słuszne, dopóki nie krzywdzisz przy tym nikogo. Co ciekawe – wyznawcy wcale nie muszą przestrzegać tej reguły, gdyż zależy to wyłącznie od ich sumienia.

Niestety, jedną z najbardziej kontrowersyjnych zasad tej religii jest jej ogromna tajemniczość i fakt, że wyłącznie osoba inicjowana może poznać jej bardziej indywidualne dla danego zgromadzenia zasady, więc tak na prawdę do samej inicjacji niczego nie możemy być do końca pewni. To właśnie, dlatego wicca często utożsamiane jest z niebezpieczną sektą, co czasami może się okazać niestety prawdziwe.Jeszcze, jedną bardziej krępującą sprawą jest fakt, że zazwyczaj wiccanie odprawiają swoje rytuały odziani w tzw. niebo, czyli mówiąc prościej zupełnie nago, co z miejsca może dyskwalifikować osoby bardziej nieśmiałe, które zwyczajnie nie będą wstanie rozebrać się w otoczeniu 13 osób, bo taką właśnie ilość liczą sobie zgromadzenia.

 

Jeśli chodzi o życie po śmierci to sprawa tu jest jeszcze bardziej skomplikowana. Mówi się, że ilu wiccan tyle poglądów na śmierć! I tak właśnie jest – jedni wyznawcy uważają, że po śmierci odpoczywamy w przepięknej Krainie Lata, by po czasie poddać się procesowi reinkarnacji i powrócić na ziemie w innej postaci, a jeszcze inni twierdzą, że po śmierci nie ma zupełnie nic. Zazwyczaj, jednak panuje tu przekonanie o reinkarnacji i jej głębokim zakorzenieniu w naturze, co często tłumaczy się na przykładzie roślin, które jesienią i zimą umierają, ale na wiosnę i lato powracają w przepięknej postaci. Jeśli mówi się o temacie czarownic to, oczywiście nie może zabraknąć tu magii, czyli niesamowitej siły, którą posługują się wiccanie. Istnieje masa różnorakich dziedzin nadnaturalnych, a w kowenach często panuje swoisty podział na specjalistów od każdej z nich. Jedni mają większą wiedzę na temat ziół i ich niezwykłej zdrowotnej, a także magicznej siły. Inni świetnie sprawdzają się natomiast we wróżeniu z Tarota, a jeszcze inni nie mają sobie równych w układaniu zaklęć i rytuałów, dzięki którym grupa może zmaterializować swoje pragnienia.

 

Author: administrator

Share This Post On

Submit a Comment