Pogańskie święto ognia Beltaine coraz bliżej! Zobaczcie jak obchodzono je dawniej…

Pochodzenie słowa Beltaine nie jest do końca jasne. Pewne jest, jedynie że wyraz”taine” oznacza nic innego jak ogień, natomiast reszta najprawdopodobniej wzięła się od imienia boga płodności i słońca Beleneusa, który troszczył się, także o zwierzęta hodowlane. Beltaine to jak pewnie większość osób wie celtyckie święto, rozpoczynające się nocą z 30 kwietnia na 1 maja i otwierające zupełnie nowy okres – czas ciepła, słońca i lata, którego tak brakowało wielu osobom.

Tej nocy gaszono wszelkie ognie w piecach i kominkach, które płonęły od czasu mrocznego święta Samhain i dokładnie czyszczono te miejsca, by godnie i pierwotnie przyjąć płomienie nowego, pięknego Beltaine. Noc ta była dla ludzi czasem szczęścia, miłości i płodności, w czasie której kochano się, wyznawano miłość, a także co ciekawe na chwilę zawieszano obowiązki małżeńskie, co sprawiało, że był to ulubiony okres niejednego mężczyzny. Kapłani, czyli druidzi rozpalali tej nocy ogromne ogniska, składające się z chrustu dziewięciu świętych drzew, zebranych trzy razy przez trzy osoby. Ogień ten miał za zadanie przynieść światu słońce i  obudzić przyrodę i zwierzęta do życia,  tym samym przywracając pozytywną energię ludziom.

Do zwyczajów Beltaine należało m.in. skakanie kobiet przez ogień, co miało podobno sprowadzić dla nich cudownych mężów, święcenie zwierząt świętym ogniem, a także igrzyska, w czasie których odważni panowie walczyli naprzeciw siebie, tym samym zdobywając pokaźną ilość wielbicielek. Kochaną przez wielu tradycją były również tańce wokół majowego słupa, do których dziewczęta tworzyły wianki, składające się z kwiatów, natomiast mężczyźni przygotowywali specjalne maypole, czyli przyozdobione wstążkami pnie drzew bez gałęzi, które następnie wbijano na szczyt i koronowano wiankiem, po czym razem tańczono wokół tego słupa. Wybierano, także piękną Majową królową, która następnie obierała sobie męża i razem tworzyli Oni święty związek zjednoczenia  dwóch ciał – Słońca, symbolizującego męską, dynamiczną energię i Księżyca, który reprezentował pasywną siłę kobiety.

Dziś święto to (choć często pod inną nazwą) świętują głównie współczesne czarownice, a także wyznawcy religii neopogańskich i Rodzimowierstwa. A, Wy spotkaliście się z innymi zwyczajami Beltaine? A może nawet sami obchodzicie to święto?

Author: administrator

Share This Post On

Submit a Comment